Autor: Kuba Kaliszewski

O CSS 3.0

W wyniku podziału na moduły poszczególne elementy CSS 3 mają różny status czy poziom stabilności, ale dzięki podziałowi mogą być opublikowane jako obowiązujące niezależnie od etapu pracy nad pozostałymi elementami. Dodano także nowe znaczniki i właściwości. W czerwcu 2012 roku CSS Working Group miało opublikowanych ponad 50 różnych modułów, a kilka z nich zostało oficjalnie zarekomendowanych jako standard przez W3C, np.:

2012-06-19: typy mediów (media queries)

2011-09-29: przestrzenie nazw (namespaces)

2011-09-29: znaczniki (selectors)

2011-06-07: kolory

Niektóre z modułów, np. tła i obramowania czy układ wielokolumnowy (multi-column layout), mają nadany status CR (Candidate Recommendation), który uważany jest za raczej stabilny i zaleca się poprawianie dotychczasowych implementacji w celu usuwania tzw. prefiksów, filtrów które umożliwiających wyświetlanie poszczególnych elementów strony w różnych przeglądarkach internetowych, a które nie obsługują prawidłowo specyfikacji CSS (np. -moz-border-radius dla Gecko, -webkit-border-radius dla WebKit).

CSS 3 wspiera również przezroczystość elementów opacity czy zaokrąglone narożniki m.in. obramowań przez właściowść border-radius, które coraz częściej używane są na stronach internetowych w celach estetycznych.